Eylül Teknik Yapı
Logo Loading

Blog

Enerji Verimliliği Nasıl Sağlanabilir?

Kontlardaki enerji verimliliğinin sağlanması diğer projelere göre nispeten daha kolaydır. Konutlara yapılan yalıtımlar ve tercih edilen verimli ışıklar ile enerji tasarrufun sağlanması mümkündür. Bu şekilde uygulanan iyileştirme çabaları daha ucuz olduğu için kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Fakat konutlardaki enerji verimini arttırmak enerji tüketimi sorununa tek başına çözüm sağlamamaktadır. Enerji tüketimi sorununu çözmek için sanayi tesislerinde ve fabrikalarda da enerji daha verimli olarak kullanılmalıdır. Ayrıca sanayi tesislerindeki enerjinin verimini arttırmak sadece soğutma, ısınma ve aydınlatma harcamalarını azaltarak sağlanmamaktadır. Bu anlamda fabrikalarda enerji tasarrufunun sağlanabilmesi için yapılması gerekenler vardır. Peki fabrikalarda enerji verimliliğini nasıl sağlarsınız?

Fabrikalarda Üretimde Kullanılan Enerji Miktarı Nasıl Düşürülür?

Üretim esnasında kullanılan enerji miktarının düşürülebilmesi için yapılması gereken şeylerden birisi gerekli ölçümlerin sağlanmasıdır. Eğer sürekli olarak ölçümler yapılır ise verimlilikte artış gözlemlenebilir.

Düzenli ve düzgün bir şekilde yapılan ölçümlerden birisi fabrikaların enerji bağlamındaki sorunlu noktaların yakalanması ve düzelttirilmesidir. Yapılan bu ölçümler sayesinde iyileştirme için yapılacak çalışmaların maliyet, kar-zarar ilişkileri de açık bir şekilde gözlemlenebilir. Ayrıca b ölçümler ile yatırımların sebepleri ve karlılığını açıklamak oldukça kolaylaşır. Her sistemin tek başına ve tek seferde ölçülmesine gerek bulunmamaktadır. Bunun için ilk olarak kontrol edilmeli ve değişim sağlanabilecek alanlarda ölçümler yapılmalıdır.

Enerji Tasarrufunun Sağlanabilmesi İçin Öneriler

Gelen faturalarda büyük meblağ tutan kısımlardaki gerekli olan ölçümlerin yapılması karlı olmasının yanı sıra basit çözümlerin de görülmesine olanak sağlamaktadır. Isıtma, üretimde kullanılan araçlar, aydınlatma veya iklimlendirme gibi kalemlerin ölçülmesi ve daha sonrasında gerekli adımların atılması kısa vadedeki yatırımların geri ödenmesini sağlayacaktır.

LEAVE A COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir