Eylül Teknik Yapı

Bahçe Giriş Kapıları

Bahçe kapıları iki şekilde üretilir. Birincisi fabrikasyon üretim şekli ikincisi el işçiliği sanatıyla üretim şekli. Biz firma olarak tüm ferforje ürünlerde olduğu gibi ferforje bahçe kapısında tabiri diğerle demir bahçe kapısında el işçiliği boyutunu temsil ediyoruz. El işçiliği babadan oğula usta çırak öğrenme ve öğretme metoduyla seneler içerisinde vuku bulan bir durumdur. Çok kıymetli bir sanattır demir işlemeciliği. Zira uzun ve meşakkatli sabır dolu bir öğrenme ve öğretme süreci gerektirir. Bir nev i yeni nesile bayrak teslimidir.  Kültürel değerlerimizi yaşatmanın yanı sıra dileyen insanlara bu devirde böylesi özel bir hizmeti sunmak bizler için ayrı bir haz ve haklı bir gurur sebebidir.

Ferforje bahçe kapılarının standart boyutları bahçe kapıları için çoğu zaman yetersiz kalır. Bahçe kapıları genellikle normal boyutlarda talep edilmezler. Zira bu talep genel anlamda yalılar, malikâneler, köşkler, içerisinde özel davetler gerçekleştirilen lüks oteller, lüks yalılardan çevrilmiş restoranlar ve genellikle devletin ihtişam ve vakarını göstermesi gereken kurumlarından gelir.

LÜKS BAHÇE KAPILARININ İMALAT AŞAMALARI

Böylesi mühim mekânlar için demir bahçe kapıları yaparken son derece dikkatli çalışırız. Üretim aşaması en kısa şekliyle şu şekilde gerçekleşir. Mimar ekibimiz kapının yapılacağı mekâna giderler. Ölçülerini alırlar. Yanlarında bulunan desen kataloglarıyla kıymetli müşterilerimize seçenekleri gösterirler. Ya da varsa onların istediği motif ve modellerin resimlerini alırlar. Ofiste birkaç günlük ölçü ve tasarım çalışmasından sonra otoket çizimleriyle müşterilerimizi tekrar ziyarete giderler. Müşterilerle otoket çizimi üzerinden konuşulur. Ortak bir karara varılırsa imalat ekibine otoket çalışması ince ayrıntılarıyla aktarılır.

Bahçe kapıları imalatı nı bu işe yıllarını vermiş, demirle oyun hamuru gibi oynayan uzman ekibimiz son derece dikkatli bir şekilde modelleri ilmek ilmek işleyerek muntazam bir şekilde ortaya çıkarır.  İmalat aşamasının nasıl uygulandığı ve püf noktaları kapının kalitesini, uzun ömürlü olmasını son derece etkiler. Demir sanatını uzmanlık gerektiren bir husustur ham maddenin hangi kıvamda ısıtılacağı hangi işlemle nasıl bir şekil verme yöntemi uygulanacağı hepsi çok önemlidir. Bazı uygulamalar vardır ki demiri bile güçten düşürebilir zayıflatabilir. Özellikle ince çalışılması gereken bir noktada demire ustalarımız öyle bir kuvvetle şekil vermeleri gerekir ki demir ne zayıflamadan zarafet kazandırılmalıdır.