Eylül Teknik Yapı

Yangın Sistemi

Yangın Sprink Sistemleri Türleri

Islak Borulu Yangın Sprinkler Sistemleri:En yaygın olarak kullanılan yangın sprinkler tipidir. Islak boru yangın sprink sistemleri, yangın pompasından gelen suyla önceden yüklenmiş olarak gelen bir boru sistemine bağlı, otomatik yağmurlama sağlayan bir sprink sistemdir. Bu tip yangın sprink sistemi; ısıya tepki olarak açılır. Isıyı algıladığı an sprink başları hemen açılır su boşaltma işlemine başlar.

Islak boru yangın sprinkler sistemleri, çoğu tipik ofis binalarında bulunur ve standart bir yangın koruması sağlar.

Kuru Boru Yangın Yağmurlama Sistemleri:Kuru boru yangın sprink sistemi, suya karşı basınçlı hava ile dolu borulara bağlı yangın sprink başları kullanır. Sprinklerin baş ucu mekanizması açıldığında, hava serbest bırakılır ve suyun boruların içinden ve açık sprinkler başlıklarından akmasına izin veren bir valf açılır. Bu, su deşarjında ??hafif bir gecikmeye neden olurken, borularda tutulursa suyun donabileceği binalarda da faydalıdır.

Kuru boru yangın sprink sistemleri, daha pahalı ve daha karmaşık oldukları için ıslak boru yangın sprinkler sistemlerinden daha az yaygındır. Ancak, ısıtılmayan binalar, otoparklar ve soğutulan soğutucular gibi bazı durumlarda, yangın yağmurlama borularında suyun donabileceği kadar soğuk olan yerlerde çok kullanışlıdırlar.