Eylül Teknik Yapı
Logo Loading

Blog

Servo motor, bünyesinde bulunan operatörün kendisine vermiş olduğu komutları uygulayarak bir mekanizmada en son kontrol elemanı olarak görev yapmaktadır. Operatörün vermiş olduğu komutlar arasında pozisyon ve hız komutları veya hız ve pozisyonun birleşimi şeklindeki komutlar olabilir. Bu komutları uygulamakta görevli olan Servo motorun, komutları uygulayabilmesi için bir sürücüye ihtiyacı vardır.

Servo motor uygulanan bir mekanizmada son kontrol ekipmanı olarak görev yapan elektrik motorudur. Bu elektrik motorunun verilen komutları uygulayabilmesi için, motorun içinde doğru bir şekilde servo sürücü seçimi ihtiyaç duyulmaktadır.

Servo Sürücüler Nelerdir?

DA Servo Sürücüsü: DA sürücüleri doğru akımla çalışmakta olan sürücülerdir. Analog ve dijital sürücü olarak da geçen DA sürücüler darbe genişlik modülasyonu ile çalışmaktadır. Diğer sürücülere göre ucuz ve kullanım şekli oldukça kolay olan bir sürücüdür.

AA Servo Sürücü: Bu servo sürücüsü alternatif akım ile çalışmaktadır. Bu sürücü de analog ve dijital yapıdadır ve sinüzoidal darbe genişlik modülasyonu ile çalışır. Sürücü de geri besleme yöntemi çözümleyici artırımlı enkoder ile yapılır. AA servo sürücülerinin kullanımı bilgi gerektirmektedir. DA sürücülerine göre daha fazla performansa sahip bir sürücüdür. Performans olarak daha güçlü olması onu DA’ya göre daha pahalı yapmaktadır.

LEAVE A COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir